Rezultatele Festivalului-concurs de Poezie, Desen și Cântec ”Dumitru Matcovschi” Ediția a VII-a 2020

22 octombrie 2020

     Festivalului-concurs de poezie, desen și cântec ”Dumitru Matcovschi”  ediția a VII-a 2020, în memoria marelui poet naţional, scriitor, jurnalist şi publicist Dumitru Matcovschi, s-a desfăşurat în perioada 15 septembrie-15 octombrie 2020 (varianta on-line).

Conform Regulamentului, doritorii au depus dosarele,  cu fișa de participare și filmulețul cu evoluarea propriu-zisă.

  Participanții la concursul de poezie și cântec au fost divizați în 4 categorii de vârste :

  de la 6 ani la 12 ani ;

  de la 13 ani la 17 ani

  de la 18 ani la 30 ani

  de la 31 ani …

La categoria “Desen” și “Pictură” participanții au fost divizați în 2 categorii de vârstă:

 de la 6 ani la 12 ani ;

 de la 13 ani la 17 ani

În conformitate cu devizul de cheltuieli și în rezultatul  dezbaterilor, membrii juriului au decis atribuirea locurilor premiante în următoarea componență:

 Președintele juriului:

  1. Șef interimar al Secției Cultură, Tineret și Sport Șoldănești- Valentina Rotaru

Membrii Juriului:

  1. Durnea Iurie,  directorul Școlii de Arte Plastice din or. Șoldănești;
  2. Lilia Roșca, profesoară la Școala de Arte Plastice din or. Șoldănești;
  3. Vlas Aurica, specialist coordonator, metodist Direcția Învățămînt Șoldănești;
  4. Ciorici Elena, profesor de limbă și literatură română la L/T „A.Mateevici” or. Șoldănești;
  5. Schițco Ala, profesor de pian la Școala de Muzică or. Șoldănești;
  6. Cazacu Rodica, Secția Cultură, Tineret și Sport Șoldănești

Învingătorii s-au învrednicit de diplome și premii după cum urmează:

Secțiunea ”Cântec”

Locul I

Cocîrlă Vasile or. Anenii Noi

Zmeu Alexandru, or. Anenii Noi

Corul Belcanto din or. Soroca

Pîslaru Alexandra, or. Anenii Noi

Locul II

Lipovan Vladislav, or.Șoldănești

Popovici Daniel, s. Sămășcani

Ciobanu Olivia, or. Șoldănești

Ansamblul folcloric ”Datina” s. Olișcani, Șoldănești

Locul III

Martin Doina s.Cușmirca

Nistor Andreia, s. Cușmirca,Șoldănești

Gafin Svetlana, s. Cușmirca

Pînzari Georgeta, s.Dobrușa

Premiul Special

Pînzari Laurențiu, s.Dobrușa

Strătilă Daria, s. Răspopeni

Dediț Maria s. Găuzeni

Pînzaru Aurel s. Dobrușa

Mențiuni

Barbăroș Nelea, s.Pohoarna

Panteleev Veronica s. Poiana

Urschi Vladimir, s. Rogojeni

Pînzaru Alexandrina, s.Dobrușa

Secțiunea ”Poezie”

Locul I

Belibov Victoria, s. Răspopeni

Litvin Natalia,s. Cotiujenii Mari

Dascăl Alina. S. Sămășcani

Sula Svetlana, s. Răspopeni

Locul II

Cazacu Patricia, or. Șoldănești

Teatrul TineArt or. Șoldănești

Golban Anastasia s. Cotiujenii Mari

Prepelița Ludmila, s. Vadul-Rașcov

Locul III

Cojocaru Bogdan, or.Șoldănești

Nasu Mădălina, s. Sămășcani

Leorda Mihaela, s. Rogojeni

Catrinici Viorica, s. Cușmirca

Premiul special

Vidrașco Emilia, or. Șoldănești

Stratulat Minodora, or.Șoldănești

Macovei Alin, s. Șestaci

Guma Ionela, s. Găuzeni

Mențiuni

Lisnic Loredana, s. Cotiujenii Mari

Jovmir Aida, s. Cotiujenii Mari

Muntean Madlena, s. Olișcani

Bou Nicoleta, s. Pohoarna

Secțiunea ”Desen și Pictură”

Locul I

Pălăduță Elena

Sîrbu Gabriela

Locul II

Caranciuc Marinela

Lachi Alexandru

Locul III

Matcovschi Iulian

Cebotari Adriana

Premiul special

Budiștean Cristian

Șatohin Arsenii

Mențiune

Rotari Ariadna

Chirilenco Stela

Organizatorii  concursului solicită ridicarea premiilor și diplomele de la Secția Cultură, Tineret și Sport, cu prezentarea copiei actului de identitate.